Pie mums ziema! Kā rūpēties par granīta apdares materiāliem ziemā?

2019-01-19

Latvijas ziemas ne vienmēr izceļas ar tik vēsām dienām, kāds bija 19. janvāris, bet šis gads ir bijis dāsns ar sniegu un ne mazāk ar temperatūrām zem nulles. Ceļš pie mums veda caur apsarmojušiem bērziem un baltu krāsu pieņēmušu ozolu aleju. 

Kā rūpēties par bruģakmeni un granīta apdari ziemas aukstumā?

Akmens ir ļoti izturīgs pret laika apstākļiem, padarot to ideāli piemērotu lietošanai apkārtējās vides iekārtošanā. Bet ir lietas, ko varat darīt, lai saglabātu to labā stāvoklī. 

Akmens flīzes vai plātnes daudz labāk izdzīvos apstākļos, ja nu ir gadījies atstāt tās novārtā salīdzinot ar koku vai plastmasu. Saule, lietus un sals akmeni ietekmē ļoti minimāli.

Ja vieta, kas klāta ar granīta plāksnēm, flīzēm vai bruģi ziemā netiek lietota, tad mēs iesakām rudenī vienkārši notīrīt kritušās lapas un citus netīrumus no to virsmas. Tas nav tādēļ, ka tas varētu ietekmēt akmens kvalitāti, bet gan vairāk dēļ tā, ka tas sarežģīs pavasarī akmens tīrīšanu, kā arī radīs vidi kaitēkļu attīstībai.

Akmens flīzes un plātnes vajag tīrīt ar vienkāršu suku, ziepēm un ūdeni. Ķimikālikas var sabojāt akmens virsmu (pārsvarā atsājot pleķus). Akmeni, kas izturētu āra laika apstākļus ilgus gadus, sabojā ķimikālijas, kuru sastāvā ir skābes (pat vieglas koncentrācijas). 

Ja ir nepieciešams izmantot kādu no pretslīdes materiāliem, tad iesakām izmantot sāli. Šķembas var saskrāpēt akmeni. Parastā virtuves sāls pazemina ūdens sasalšanas punktu, tāpēc ledus nevar veidoties. Sāls var atstāt baltas pēdas uz akmens, bet neuztraucieties - tas nomazgāsies ar nākamo pavasara lietu vai to jūs var nomazgāt ar ūdeni.